مصرف زیاد منابع سرور در وردپرس

علت مصرف زیاد RAM و CPU سرور چیست؟

مصرف زیاد منابع سرور در وردپرس یکی از اصلی ترین مشکلات مدیران وب سایت ها می باشد. بالا رفتن بیش از حد استفاده از RAM , CPU , I/O باعث بروز ارور 503 سرور می شود.

در این مقاله به شما آموزش کامل رفع مصرف زیاد منابع سرور را آموزش می دهیم. مطمئن باشید با مطالعه این مقاله از وب سایت ویژوال کامپوزر شما دیگر نیازی به خواندن مقاله های دیگری ندارید پس فقط کافی است این مقاله را با حوصله تا آخر بخوانید و مشکل خود را 100% برطرف کنید.

مصرف زیاد منابع سرور در وردپرس

منابع سرور در وردپرس

زمانی که سرور را خریداری می کنید طبق مشخصات سرور منابعی هم در اختیار شما قرار می گیرد که اگر هاست شما cPanel باشد در سمت چپ یا راست (به قالب بستگی دارد) تمام مشخصات منابعی که به شما تخصیص داده شده است را می توانید مشاهده کنید.

هر چه قدر سروری که خریداری می کنید قوی و بهتر باشد و در سرعت وب سایت تاثیر گذار خواهد بود. همین مورد باعث می شود سئو وب سایت ما هم بهبود پیدا کند.

وظیفه RAM در سرور

وظیفه RAM در سرور

رم‌ها حافظه‌های تصادفی هستند که وظیفه ی ذخیره موقت اطلاعات را در گجت ها و کامپیوترها به دوش میکشند تا امکان دسترسی سریع اطلاعات را برای کاربر فراهم کنند. از اهمیت این قطعه همان قدر میتوان گفت که از قطعات اصلی سیستم‌های کامپیوتر محسوب میشوند و یک سیستم، بدون حافظه‌ی RAM معنا پیدا نمیکند.

هر چه قدر میزان رم سرور شما بالاتر باشد وردپرس و سایر افزونه های می توانند فضای بیشتری را برای کارایی خود در نظر بگیرند.

اما اگر میزان رم و همچنین خود پلن انتخابی شما در هاست ضعیف باشد افزونه های سنگین نمی توانند به صورت صحیح کار کنند و همیشه سرعت وب سایت شما پایین خواهد بود.

وظیفه CPU در سرور

وظیفه CPU در سرور

CPU قلب کامپیوتر سرور می باشد. تمام عملکرد ها توسط  CPU مدیریت و انجام می شود. اگر کدهایی که استاندارد نباشند اجرا شوند CPU نمی تواند آنها را به اتمام برساند و در سرور مشاهده خواهید کرد که میزان استفاده از CPU بر روی 100 قرار گرفته است.

وظیفه I/O در سرور

وظیفه I/O در سرور

I/O که مخفف Input/Output می باشد به این اشاره دارد که میزان اطلاعاتی ورودی به میزان اطلاعات خروجی چقدر است. در سرورها این مورد به ندرت بالا می رود.

اگر منابع سرور کامل مصرف شود چه می شود؟

زمانی که به دلایلی که در پایین ذکر می کنیم مصرف منابع سرور Max یا 100 باشد اولین تاثیر آن کاهش محسوس سرعت وب سایت می باشد.

ارور 503 چیست؟

سپس سرور ارور 503 را نشان می دهد. [ ارور 503 چیست؟ ] در این هنگام دسترسی به وب سایت قطع می شود. این موضوع تاثیر 100% منفی بر روی سئو سایت می گذارد.

زیرا وقتی ربات های گوگل وارد سایت می شوند و سایت ارور 503 دارد نمی توانند هیچ اطلاعاتی از وب سایت شما بردارند و در نتیجه بندی نتایج جستجو به شدت رتبه منفی پیدا می کنید.

علت مصرف زیاد منابع سرور در وردپرس چیست؟

علت مصرف زیاد منابع سرور در وردپرس چیست؟

  • مشکل در قالب
  • مشکل در افزونه
  • به روز نبودن وردپرس، قالب و افزونه
  • کانفیگ یا تنظیمات نادرست سرور
  • استفاده از نسخه قدیمی PHP
  • فعال بودن Heartbeat وردپرس
  • ترافیک بالای وب سایت
توجه! اگر از سرور خود مطمئن هستید و هزینه بالایی بابت آن پرداخت کرده اید ولی مشکل مصرف منابع زیاد سرور دارید موارد بالا را حتما در نظر بگیرید و مشکل از سرور نیست.

مشکل در قالب

قالب وردپرس

اگر از قالب های رایگان استفاده می کنید این مورد را بدانید که این قالب ها اکثر هیچ گونه پشتیبانی ندارند و به روز رسانی نمی شوند.

سعی کنید از قالب های پولی و معتبر استفاده کنید. برای اینکه از قالب خود مطمئن شوید کافی است اسم انگلیسی قالب را در گوگل جستجو کنید و ببینید که آیا وب سایت های معتبر خارجی در حال فروش آن هستند یا خیر.

دوستان عزیز از قالب های ارزان قیمت و گمنام که در مارکت های ایرانی به فروش می رسد خرید نکنید.

قالب وب سایت خیلی مهم می باشد. این قالب قرار است وب سایت شما را تشکیل دهد پس هرگز در انتخاب و خریداری کردن آن ریسک نکنید.

مشکل در افزونه

مشکل در افزونه

همانند قالب، افزونه هم خیلی مهم می باشد. افزونه ها بر روی وردپرس نصب می شوند و کارایی آن را افزایش می دهد. بعضی از افزونه ها در کدنویسی مشکل دارند و باعث بالا رفتن منابع سرور می شوند.

پیشنهاد ما این است که همیشه از افزونه های پولی و اورجینال استفاده کنید. افزونه ها یا قالب هایی که کرک می شوند عامل اصلی بالا رفتن منابع سرور می باشند.

اگر هم افزونه یا قالب رایگانی دانلود می کنید قبل از نصب بر روی سرور و وردپرس حتما آن را از طریق وب سایت VirusTotal ویروس کشی کنید.

در قالب یا افزونه های کرک شده و رایگان تکه کدهایی قرار می دهند که باعث بالا رفتن مصرف منابع سرور می شود. همچنین بک دور یا ویروس هم در کدها قرار می دهند.

جالب! خود سازنده ها و تولید کنندگان این افزونه ها و قالب های رایگان این مشکل را در کدها ایجاد می کنند تا کاربران سعی کنند از نسخه های پولی استفاده کنند.

به روز نبودن وردپرس، قالب و افزونه

به روز نبودن وردپرس، قالب و افزونه

دوستان عزیز همیشه سعی کنید وردپرس، قالب و افزونه های وب سایت خود را به آخرین نسخه به روز کنید. زیرا حتما در نسخه جدید مواردی بوده است که اصلاح، اضافه یا بهبود داده شده است.

افزونه هایی که در وب سایت ویژوال کامپوزر قرار می گیرد 100% دارای آخرین نسخه اورجینال می باشند.

کانفیگ یا تنظیمات نادرست سرور

دوستان عزیز کانفیگ سرور خیلی مهم می باشد. اگر ندانسته در فایل PHP.ini تغییراتی ایجاد کنید که باعث بروز مشکل شود می تواند سرور را از کار بندازد.

در این مورد یا تحقیق کنید یا از مدیر هاستینگ بخواهید تنظیمات درست و بهینه را برای شما انجام دهد.

استفاده از نسخه قدیمی PHP

PHP

همیشه سعی کنید از آخرین نسخه PHP استفاده کنید. هر چه قدر نسخه PHP به روز باشد با افزونه ها و قالب وب سایت منظبق تر می شود.

اما اگر از نسخه های قدیمی استفاده کنید بی شک در فایل error.log سرور خطاهای زیادی مشاهده خواهید نمود.

در تاریخ 1398/10/24 آخرین نسخه PHP نسخه 7.4.1 می باشد.

استفاده از آخرین نسخه PHP به این دلیل مهم است که اگر قالب یا افزونه ای از تابع های جدیدی که در نسخه 7.4.1 قرار گرفته است استفاده نماید PHP قدیمی امکان تفسیر آن را ندارد و وب سایت با مشکل رو برو می شود.

برای مشاهده نسخه های جدید PHP بر روی لینک  PHP Version کلیک کنید.

فعال بودن Heartbeat وردپرس

فعال بودن Heartbeat وردپرس

Heartbeat چیست؟ Heartbeat یک قابلیت جالب وردپرس می باشد که ارتباط دائمی وب سایت با سرور را نگه می دارد.

زمانی که در مدیریت پنل یا پیشخوان وردپرس وارد می شود API های Heartbeat فعال می شوند و توسط jQuery و Admin-Ajax و اطلاعاتی را به سرور ارسال و دریافت می کنند.

زمانی که در پیشخوان وردپرس هستید در هر 15 ثانیه درخواست ارسال می شود.

زمانی که وب سایت به صورت عادی بالا می آید در هر 60 ثانیه یکبار Heartbeat به سرور متصل می شود اطلاعاتی را رد و بدل می کند.

همین ارسال و دریافت اطلاعات باعث بالا رفتن مصرف CPU می شود.

شاید توجه کرده باشید به محض ورود به پیشخوان وردپرس یا ویرایش صفحات وب سایت، مصرف منابع سرور بالا رفته است. این دقیقا به خاطر فعال بودن Heartbeat می باشد.

آموزش خاموش کردن Heartbeat در وردپرس

برای خاموش کردن یا غیر فعال کردن Heartbeat تو راه وجود دارد:

  • افزونه Heartbeat Control
  • کد مخصوص

افزونه Heartbeat Control

افزونه Heartbeat Control

افزونه Heartbeat Control به صورت خیلی راحت قابلیت غیرفعال کردن Heartbeat را دارد. تنها کافی است در سه گزینه حالت Disable را انتخاب کنید.

افزونه Heartbeat Control

استفاده از کد مخصوص

می توانید بدون استفاده از افزونه Heartbeat Control و تنها با تکه کد زیر Heartbeat را خاموش کنید که بنده این مورد را پیشنهاد می کنم.

add_action( 'init', 'stop_heartbeat', 1 );
function stop_heartbeat() {
wp_deregister_script('heartbeat');
}

کد بالا را در فایل Function.php قالب وارد کنید.

آموزش استفاده و ایجاد تغییرات در فایل Function.php در وردپرس

ترافیک بالای وب سایت

اگر ترافیک وب سایت شما بسیار بالا می باشد و روزانه بیش از 50 هزار بازدید دارید این مورد امری طبیعی است و باید به فکر سرور قوی تر باشید.


خوب دوستان عزیز امیدواریم از مقاله مصرف زیاد منابع سرور در وردپرس نهایت استفاده را برده باشید. شک نکنید که در صورت رعایت تمام موارد ذکر شده مشکل شما حتما برطرف خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.